Hisarcık MYO Afet Bilinci Eğitimi

Hisarcık MYO Afet Bilinci Eğitimi

Hisarcık Meslek Yüksekokulu binasında gerçekleşen eğitimde İl AFAD Eğitim Uzmanı İlyas Demirci, afet bilinci, afetlere hazırlık aşamasında yapılacaklar, yapısal olmayan risklerle bu risklerin yaşanan ve çalışılan mekanlarda azaltılması konularında bilgiler verdi.
Sosyal Çalışmacı Müge Çetin Sözbir ise afet bilinci kazanılması konusunda yaşanılan ve çalışılan mekanların denetimine, yapısal riskler ve bu risklerin azaltılmasına konularında çalışanları ve öğrencileri bilgilendirdi. Ayrıca yanma ve yangın bilgisi, yangın oluşma nedenleri, yangına karşı alınacak tedbirler, çevre ve kişisel güvenlik, yangın meydana geldikten sonra yapılması gerekenler, müdahalede kullanılan araç gereç ve malzemeler, müdahale yöntemleri, gaz ve duman dolu alanlarda hareket tarzı ve elektrik yangınlarına dair bilgiler verildi.
Bunun yanında teorik olarak afet ve acil durum yönetimi, Hafif arama ve kurtarma, ilk yardım, enkazda çalışma prensipleri, sel, çığ, yangın, kriz merkezi ve resmi kurumlarla ilişkiler, ekiplerin göreve sevki konularını müteakiben arama ve kurtarma malzemelerinin tanıtımı ve trafik kazalarına müdahale konularında bilgilendirme yapıldı.
Eğitim Uzmanı İlyas Demirci, bilgilendirme toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada, "Afetler zaman ve mekan ayırt etmiyor. Mesleğinizin ya da çalıştığınız yerin bir önemi yok. Afetlere her an her yerde maruz kalabilirsiniz. Halkımız bu konuda bilinçli eğitim almanın nedenli önemli olduğunun farkındadır. Bizlerin hedefi herkesi her koşulda olası afetlere hazır hale getirebilmek diye belirtti. Düşünün alışveriş esnasında bir deprem ya da bir yangın olabilir. İşte bu durumda ne yapacağını, nasıl davranacağını bilen çalışanlar hayat kurtarır. Halkımıza, eğitime, kendilerinin ve çevrelerindekilerin yaşamlarına değer verdikleri için Hisarcık Meslek Yüksekokulu yönetimi ve çalışanlarına hassasiyetleri için teşekkür ederim" şeklinde konuştu. Verilen eğitim yangın tatbikatı ile tamamlandı

Son Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2016, Cuma