Gizemli Gelin Kayalıklarına Yürüyüş

Gizemli Gelin Kayalıklarına Yürüyüş

Hisarcık Meslek Yüksek Okulunda Kutlubeyler Köyünde bulunan Gelin Kayalarına doğa yürüyüşü düzenlendi.
İlçeye bağlı Kutlubeyler köyünde bulunan Gelin Kayalarına 5 kilometrelik mesafeden başlayan doğa yürüyüşüne Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, Belediye Meclis Üyesi ve Mesleki Yüksek Öğrenimi Destekleme ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Var, Hisarcık Meslek Yüksel Okulu Müdür Yardımcıları Ömer Altaş, ve Hüseyin Yılmaz Öğrenci İşleri personeli Lütfi Ataseven,Gazeteci Yazar Yunus Daşdemir,Okul temsilcisi Süleyman Tosun, İnsan Kaynakları Yönetimi Bölüm Temsilcisi Halil Koca ve 80 öğrenci katıldı. Kutlubeyler köyü Muhtarı Halil Gülmez, yaptığı bilgilendirmede

“ Özellikle papaz kaya, gelin kayası ve davul kaya gelen ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor. Bu alanda daha birçok çobanların tarafından adlandırılmış ve ismine benzeyen Sarı kaya, Davul kaya, Köşkü kaya, Ağıl kaya, Papaz kaya, Yassı kaya, Kedi kaya, Beşik taş, Kabak taş gibi kayalar bulunmaktadır.

GELİN KAYALARI EFSANESİ

Efsaneye göre, çok eski dönemlerde bir kızı zorla Müslüman olmayan bir gence vermek isterler. Sonunda kızın babası onu gence verir. Gelinin erkek evine gelin gideceği gün kız odasında Allah’’a "Ben Müslüman olmayan biriyle evleneceğime taş olayım. " diye dua eder. Daha sonra düğün alayı şimdiki Gelin Kayalıkları mevkiine geldiğinde bütün düğün alayı taş olur. Bu arada gelin kayalıklarının tam karşısında bulunan kayalara gelini karşılamaya gelen erkek evinin davulcusu da orada taş olur. Bu kaya “Davul Kaya” diye adlandırılır. Davul kayanın içine girilip taş ile vurulduğunda davul sesi çıkıyor.

Son Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2016, Cuma