Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Kütahya Konferansı

Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Kütahya Konferansı

Hisarcık Meslek Yüksekokulunda Tavşanlı Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü sosyolog Seçil Sargın Yaman tarafından Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri Kütahya konulu konferans düzenlendi.

Hisarcık Meslek Yüksekokulu konferans salonunda düzenlenen Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Kütahya konulu etkinliği Hisarcık Kaymakamı Hasan Musab OKATAN, Meslek Yüksekkokulu Müdür Vekili Arif Emre Şen ile Öğretim Görevlileri Sezai Bülbül, Hüseyin Yılmaz, Sezer Çetin, Tevfik Karaşahin, Mevlüt Kırıköz, Hüseyin Oğuz, Meslek Yüksekokulumuz Sekreteri Arif KÖYLÜ ve 200 öğrenci katılmıştır.

Tavşanlı Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü sosyolog Seçil Sargın Yaman “Yüzlerce yıl öncesine ait çini sanatının günümüzde de yaşamasını sağlayan Kütahya’nın bu alanda birçok sanatkâr da yetiştirdiğini belirtmek ili başlayabiliriz. Genellikle şehrin en yüksek noktasına konumlanmış kaleler günbatımının en iyi izlendiği yerlerdir. Kütahya’da ise Bizanslılar tarafından etrafı surlarla çevrili bir şato olarak 3500 metrede inşa edilmiş kaleye doğru bakmanın keyfi bambaşkadır. Osmanlı döneminde ikinci bir sur ile çevrelenen Kütahya Kalesi, o dönemlerde tımarlı sipahilerin barınağı, cephanelik ve bazı mahkûmların hapis yeri olarak kullanılmıştır. Kütahya için “kuruluşun ve kurtuluşun kenti” de denilmektedir. Kocatepe’den başlayan Başkomutan Meydan Muharebesi’nin zaferle sonuçlandığı Dumlupınar Kütahya’nın bir ilçesidir. 30 Ağustos 1922’de kazanılan bu zaferden tam 30 yıl sonra aynı gün ziyarete açılan Dumlupınar Şehitliği ise Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen askerlerimizin ve sivil vatandaşlarımızın anılarını yaşatmaktadır. Merkeze 58 km mesafede bulunan Çavdarhisar ilçesi Kütahya’ya yabancı turistlerin de ilgi göstermesini sağlayan önemli merkezlerden biridir. Çünkü 1926 yılında başlayan ve aralıklarla sürdürülen kazılar sayesinde adım adım gün yüzüne çıkarılan Aizanoi antik kentine sahip bir şehirdir. Ve Stadyumlu tiyatro, köprüler, nekropoller, olimpiyat şeref tribünü abidesi gibi kalıntılar Çavdarhisar’ın dokusunu yüzlerce yıl öncesine taşıyor. Frig Vadisi Eskişehir, Kütahya ve Afyon sınırları içinde kalan bir güzergâhı ifade ediyor ve bu üç ilden de belirlenmiş farklı rotalara ulaşım sağlanabiliyor. Adı üzerinde Frigler’in şekillendirdiği bu coğrafya, 3000 yıl önce kayalara oyulmuş evler, kaleler ve daha birçok iz barındırıyor. İster yürüyerek, isterseniz bisikletle yol alabileceğiniz Frig Vadisi’ne aracınızla ya da bölgeye hareket eden minibüslerle gidebilirsiniz. Domaniç ilçesi için de Osmanlı İmparatorluğu’na giden yolun ana duraklarından biri diyebiliriz. Ertuğrul Gazi’nin yaz aylarını geçirdiği bu bölgedeki ormanlar Kütahya’nın doğal güzelliklerinin başında geliyor. Osman Gazi’nin bebeklik beşiğinin dallarına kurulduğu ama ne yazık ki 1987 yılında devrilmiş 750 yıllık çam ağacı ve Sarıkız su kaynakları da civarda görebileceğiniz diğer doğa parçaları olarak ifade edilebilir.

Hamurlu yemeklerin öne çıktığı Kütahya’da çorbalar da ayrı birer öneme sahip. Örneğin bulgur ve tarhanadan yapılan sıkıcık çorbasının ya da yeşil mercimek ve erişteden yapılan tutmaç çorbasının lezzeti tartışılmaz. Haşhaş ezmesinin de mutfak kültüründe önemli yer edindiği Kütahya’da kızılcıkla yapılan tarhana ise şehrin hemen her yerinde karşılaşabileceğiniz bir lezzet olarak öne çıkıyor diye konuştu.”

Hisarcık meslek Yüksekokulu öğrencileri olarak geniş katılımının olduğu Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Kütahya Konferansı Kütahya Valiliği tarafından hazırlanan Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Kütahya Filminin izlenmesi ile son bulmuştur.

Son Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2019, Perşembe