Meslek Yüksekokulumuz Öğrencilerinden Kan Bağışına Destek

Meslek Yüksekokulumuz Öğrencilerinden Kan Bağışına Destek

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Hisarcık Meslek Yüksekokulu ile Kütahya Kızılay Kan Bağış Merkezi tarafından Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi. Bu kampanya ile Kızılay Kan merkezinde görevli sağlık ekibi tarafından 43 Ünite kan alındı.

Öğrencilerin kan vermelerinde hiçbir sıkıntı olmadığını vurgulayan yetkililer, "Çünkü öğrenciler genç insanlar. Kan verince, kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir, kan hücreleri yenilenir, insan psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder, daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven duyar. Sosyal sorumluluk noktasında gençlerin katılımcı olması ve Türkiye'nin kan bağışı sorununun çözümü için daha hassas olmaları bizleri memnun etmektedir. Her kan bağışı bir hayat kurtaracaktır.

Sonbahar ve Kış aylarında olmamız nedeniyle kan bağışının düştüğünü ama Kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu, bu konuda sorun yaşanmaması için düzenli bağışa ihtiyaç olduğunu kaydettiler. Kan bağışı öncesi gerekli testler yapılıyor. Kansızlık durumu ve bulaşıcı bir hastalık durumu olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu testlerde kansızlık var ise, bağışçı zarar göreceği için kanı alınmıyor. Kan bağışının bir zararı olmadığı gibi sağlık açısından pek çok faydası da vardır. Kan veren kişinin vücut direnci artar. Kolesterol, trigliserid, şeker gibi kan testlerine ve üre, kreatinin, ürik asit gibi metabolit düzeylerine de olumlu etkisi olduğu biliniyor.

Meslek Yüksekokul Müdürlüğümüz ve Kızılay adına kan bağışı yapan tüm Hisarcık Meslek Yüksekokulu öğrencilerine teşekkür ediyoruz" şeklinde görüş belirttiler

Son Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, Çarşamba