Meslek Yüksekokulumuz Öğrencilerinden Nafi Güral‘a Ziyaret

Meslek Yüksekokulumuz Öğrencilerinden Nafi Güral‘a Ziyaret

Nafi Güral Hisarcık Meslek Yüksekokul Öğrencileriyle Bir Araya Geldi


Dumlupınar Üniversitesi Hisarcık Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı öğrencelerinden oluşan bir grup Kütahya Porselen, Kütahya Seramik ve Kütahya Ambalaj tesislerinin bulunduğu Kütahya Porselen San. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Meclis Başkanı Nafi Güral’ı ziyaret ederek söyleşi gerçekleştirdi.
Söyleşide sözlerine kısa bir özgeçmiş bilgisi ile başlayan Nafi Güral özetle öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:
“ Her alanda başarılı olabilmek için çok iyi bir aile düzeninizin olması; sağlıklı olmanız ve kendinize güveninizin tam olması gerekir.  Yüksek hedeflerinizin olması gerekir. Ulaşabileceğiniz, gerçekleşebilir hedeflerinizin olması gerekir. Gençlerin en büyük özelliği hayalleridir. Hedeflerinize ve hayallerinize ulaşabilmek için üniversitenin imkânlarından yararlanarak kendinizi çok iyi yetiştirmelisiniz. Akademik bilgi çok önemlidir. Çok kitap okumalısınız, bilgi ve kültür birikiminiz üst seviyede olmalı. Zorluklar karşısında pes etmemek gerekir. Hannibal Barca ordusuyla Alpler’i geçerken, şiddetli soğuk kar ve tipiyle birleşince Alpler adeta geçit vermez olmuştu. Askerlerinin büyük bir kısmı donarak, kayalıklardan yuvarlanarak veya hastalanarak can verdi ümitsizliğe kapılan generalleri geri dönmeyi önerince “Ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız” demiştir.
Tarihimizden örnek verecek olursak Fatih Sultan Mehmet Han vazgeçmiş olsaydı İstanbul’u Fetih edemezdi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş savaşı sırasında zorluklar karşısında mücadele etmeseydi bugün bu vatanımıza sahip olamazdık. Değerini bilmek ve ona göre hareket etmek zorundayız. Başarılı olabilmek için iyi konuşabilmelisiniz.  Konuşma becerisi için kendinize güvenmeniz ve bilgili olmanız gerekir. Bilen kişi konuşur. Toplum önünde konuşmak kendinize güveninizin bir göstergesidir. Çalışmayı mutlak suretle severek yapmalısınız. İşinize âşık olarak çalışmalısınız. İşinize âşık olmak kariyeriniz, aileniz ve ülkemiz için önemli faktördür. Mesai mefhumunuz olmamalı gece saat ikide çalışma arkadaşlarınıza ben şu konuda şunu düşünüyorum diye mesaj atarak ben bu saatte bunu düşünüyorum algısı verebilmelisiniz. Size verilen müjdeli bir haberi yine aynı zamanda yanıtlamak suretiyle mesai saatlerinizin olmadığını vurgulamalısınız. Hiçbir zaman keşke ve pişmanlıkların olmadı. Çünkü her konuda istişare ederek karar alırım. Hiçbir konuda bir talimatım olmaz ben bu konuda şöyle düşünüyorum siz ne dersiniz şeklinde yaklaşırım. Yeni fikirlerin bu sayede çıkacağını düşünürüm.
Üzülmeyin İstediğiniz bir şey olmuyorsa, ya daha iyisi olacağı içindir ya da gerçekten de olmaması gerektiği için diye bakarım ben her konuda size de bunu tavsiye ederim.
1945 yılında Kütahya’da doğdum. Erkek Sanat Enstitüsü Makine Bölümü’nden mezun olduktan sonra, aile şirketlerinde iş hayatına atıldım. Bizim yetiştiğimiz O zamanın şartlarında sosyal faaliyetler yoktu, büyüklerimizin yanında bulunarak onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışırdık ben kendimi bu sayede çok geliştirdiğime inanıyorum.
Kendi işinizi kurmayı hedef edinin. Çalışmaktan hiçbir zaman yılmayın. İş arayan değil, işte aranan insan olun. Tatil dönemlerinizde çalışarak, iş hayatı konusunda bilgiler edinin ve deneyim kazanın. Yeniliklere açık olun, kendinizi sürekli geliştirin, günün şartlarına uyum sağlayın. Hayatınıza dair hedefler belirleyin ve bunlara ulaşmak için çaba gösterin. Bizim şirketlerimizde her zaman dışarıdan yönetici transferi olmaz çalışanlarımız arasından seçim yaparız ki kariyer planlaması yapabilsin hedefleri olabilsin.
Sağlıklı kalmaya çalışın, ben 73 yaşındayım hiçbir sağlık problemim yok günlük en az 6.000 adım olmak üzere yürüyüş yapıyorum bazen 25.000 adım attığım oluyor tavsiye ederim.
Gençlerle muhabbet etmeyi ve onlardan bir şeyler öğrenmeyi sevdiğini belirtti ve iyi dileklerini ifade ederek sözlerini tamamladı.” 
Kütahya Porselen, Kütahya Seramik ve Kütahya Ambalaj tesislerinin bulunduğu Kütahya Porselen San. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, ziyaretin sonunda öğrencilerin sorularını gelecekteki öğrenci buluşmalarına ışık tutması ve saklanabilmesi düşüncesi ile yazılı olarak aldığını belirterek cevapladı.
Kütahya Porselen, Kütahya Seramik ve Kütahya Ambalaj tesislerinin bulunduğu Kütahya Porselen San. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Meclis Başkanı Nafi Güral’ı ziyareti ve söyleşine Meslek Yüksekokulumuz Müdürü Ahmet Danış, Müdür Yardımcımız Arif Emre Şen, Basın Temsilcisi ve Meslek Yüksekokulumuz Kariyer Merkezi Koordinatörü Hüseyin Yılmaz ve öğrenciler katıldı.
Hisarcık Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr.Gör. Ahmet DANIŞ söyleşi sonunda Kütahya Porselen, Kütahya Seramik ve Kütahya Ambalaj tesislerinin bulunduğu Kütahya Porselen San. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Meclis Başkanı Nafi Güral’a Nostajik Ahşap Radyo takdim etti.

 

Son Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, Salı